Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (ang. Solution Focused Brief Therapy, SFBT) jest metodą rozmowy o aktualnej sytuacji klienta, drodze do zmiany oraz jego możliwościach i pomysłach jej osiągnięcia. Opiera się na akceptacji perspektywy klienta, jako osoby najlepiej zorientowanej w tym, czego chce i co jest dla niej najlepsze. Terapia zwykle nie przekracza kilkunastu spotkań, a ich częstotliwość zależy od uzgodnionych z terapeutą potrzeb. Autorami tego podejścia są Steve de Shazer i Insoo Kim Berg, którzy rozwijali je w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie TSR jest jednym z wiodących nurtów psychoterapeutycznych.

Podejście TSR jest skuteczną metodą pracy mającą szerokie, potwierdzone badaniami zastosowanie dla różnych trudności oraz w kontakcie ze zróżnicowanym odbiorcą. Może być nim dziecko, nastolatek, dorosły. Jego implementacje odnajdziemy w dziedzinach ochrony zdrowia, ale również edukacji, pomocy społecznej oraz w biznesie. Świetnie sprawdza się zarówno w pracy indywidualnej, jak i grupowej.

To, co różni TSR od innych podejść terapeutycznych, to koncentracja na mocnych stronach klientów i budowaniu rozwiązań, zamiast analizowania przyczyn problemów i zgłębiania natury objawów.